Vajeništvo
Vajeništvo je oblika srednjega poklicnega izobraževanja, v kateri se dijak/vajenec najmanj 50 % časa izobražuje na praktičnem usposabljanju z delom pri delodajalcu. V prilogi lahko kratke informacije najdete tudi v letaku o vajeništvu.
Kandidat za vajeništvo, bodoči vajenec se vpiše v izbrani izobraževalni program in na izbrano šolo po enakem postopku kot drugi dijaki. Poleg tega kandidat za vajeništvo z izbranim podjetjem sklene pogodbo o vajeništvu za vsa 3 leta izobraževanja. Prosta učna mesta kandidati lahko poiščejo v Centralnem registru učnih mest.
Vajenec se v podjetju usposablja pod vodstvom mentorja. Šola v sodelovanju z mentorjem za posameznega vajenca pripravi načrt izvajanja vajeništva – NIV, v katerem je med drugim opredeljena časovna razporeditev izobraževanja v šoli in usposabljanja v podjetju ter pripadajoči učni cilji.
Za čas praktičnega usposabljanja z delom v podjetju vajenec prejema vajeniško nagrado. V drugem letniku pristopi k vmesnemu preizkusu, ob zaključku izobraževanja pa opravlja zaključni izpit.
Podrobnejše informacije o vajeniški obliki izobraževanja predstavljamo v publikacijah:
- Predstavitev vajeniške oblike izobraževanja za mladostnike in starše
- Smernice za izvajanje vajeniške oblike izobraževanja za delodajalce
Na Strojni šoli Ptuj izvajamo naslednje izobraževalne programe :
- Avtoserviser
- Avtokaroserist
- Klepar-krovec
- Inštalater strojnih inštalacij
- Izdelovalec kovinskih konstrukcij
- Oblikovalec kovin – orodjar.
Za informacije o sklepanju pogodbe o vajeništvu ter koordiniranje aktivnosti vajencev in delodajalcev s šolo je zadolžen koordinator vajeništva, Luka Strižič, ki pripravlja tudi načrte izvajanja vajeništva – NIV.
Ocenjevanje strokovnih modulov vajencev bodo izvajali njihovi mentorji pri delodajalcih, s katerimi imajo podpisane pogodbe, s pomočjo ocenjevalnih listov za posamezne module, evidentiranje ocen v redovalnico pa bo opravljal koordinator vajeništva. Ocenjevalni listi so priloga NIV.